Płukanie piasku – odwadniacz czy hydrocyklon?

Płukanie piasku: odwadniacz czy hydrocyklon?

Płukanie piasku to często konieczność. Coraz większa konkurencja na rynku oraz coraz większe wymagania odbiorców zmuszają producentów kruszyw do produkowania wyrobów o najwyższej jakości. O ile w przypadku frakcji powyżej 2 mm sytuacja wydaje się prosta, o tyle przy płukaniu piasku pojawia się ważne pytanie: płukać piasek na odwadniaczu, czy wybrać hydrocyklon?

Odwadniacz

Czym jest odwadniacz i jaka jest zasada jego działania, każdy w kopalni wie. Tradycyjne odwadniacze, które „gubią” drobne frakcje, powodują szybkie zapychanie odstojników (stawów). Oprócz wody odpadem są pyły i organika, ale również spora ilość dobrego materiału. Ilość traconego materiału zależy od struktury złoża, natomiast należy pamiętać, że odwadniacze nie mogą posiadać sitka mniejszego niż 0,5 mm. Większość drobnego materiału ucieka. Jest on traktowany jako odpad lub naturalnie sedymentuje, a zakłady próbują go sprzedawać jako produkt 0-1 mm. Jednakże taki produkt posiada organikę, iły i pyły, co powoduje, że praktycznie nikt nie chce go kupować. Gubienie materiału przez odwadniacze zmniejsza wydajność na godzinę 0-2 mm. Równocześnie produkcja jest często przerywana, aby opróżnić staw, co wiąże się z kosztami utraconej produkcji i kosztami wywozu szlamu. Materiał musi schnąć dwie doby zanim będzie się nadawał do sprzedaży.

Hydrocyklon

Czym natomiast jest hydrocyklon i dlaczego dla kopalni jest to zazwyczaj lepsze rozwiązanie? Hydrocyklon CDE to idealne rozwiązanie dla kopalni, która chce produkować piasek płukany najwyższej jakości dla najbardziej wymagających klientów. Instalacje CDE zapewniają najwyższą czystość kruszyw, dzięki czemu produkty z tych instalacji są chętnie wykorzystywane u największych producentów kostki brukowej w Polsce. Jakość produktów po instalacjach CDE została również doceniona przez producentów betonu, zarówno przez międzynarodowe koncerny, jak i lokalne firmy.

Zalety hydrocyklonu CDE

Dlaczego hydrocyklony CDE to właściwy wybór?

  • Otrzymujemy suchy produkt końcowy, który się łamie (wilgotność końcowa około 12–14%, a z tradycyjnego odwadniacza około 18–24%).
  • Materiał gotowy do sprzedaży bez konieczności pryzmowania, jednak po dwóch dniach składowania osiąga wilgotność rzędu 5% (wymagana do dalszego suszenia).
  • Materiał pozbawiony jest zabrudzeń organicznych, iłów oraz w znacznym stopniu pyłów (frakcji poniżej 0,063 mm).
  • Materiał zawiera wszystkie drobne frakcje powyżej frakcji pyłowej, tj. 0,1 mm, 0,2 mm, itp., co pozwala na produkowanie towaru dla betoniarni, otaczarni i producentów kostki brukowej.

Hydrocyklon CDE – EVOWASH to specjalistyczne urządzenie zastępujące tradycyjną technologię odwadniania kołowego, umożliwiające separację kruszywa na niespotykaną dotąd skalę. W pełni ogumowane w środku (łącznie z ogumowaną pompą Warmana) urządzenie jest w stanie z dokładnością rzędu 95–98% wytrącić z nadawy wszystkie frakcje pylaste ≤0,063 mm oraz z dokładnością blisko 100% wszystkie cząstki ≤0,1 mm. Jako jedyni na świecie jesteśmy w stanie dać naszym klientom gwarancję technologiczną zarówno na wydajność, jak i na jakość otrzymywanego produktu! Urządzenie umożliwia również wytrącenie większości iłów oraz zabrudzeń organicznych z nadawy. Wilgotność końcowa rzędu 9–14% pozwala na sprzedaż suchego i czystego piasku bezpośrednio z urządzenia, lub produkcję betonu oraz kostki brukowej bez przestojów i wielogodzinnego czekania na piasek.

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: