Klasyfikacja piasku

Klasyfikacja piasku. Klasyfikator CDE – do czego służy?

Klasyfikacja piasku. Klasyfikator CDE – do czego służy?

Dzielić piasek, mnożyć zyski… W obecnych czasach, w sytuacji nieustannej konkurencji i coraz bardziej restrykcyjnych norm jakościowych dotyczących produkowanych kruszyw, bardzo ciężko jest sprostać wymaganiom rynku. Materiał, który dawniej kupowano bez najmniejszych problemów, dzisiaj jest towarem niechodliwym. CDE wychodząc naprzeciw tej sytuacji, oferuje technologię, dzięki której eksploatację kłopotliwego złoża można przekształcić w dochodowe przedsięwzięcie!

Złoża zanieczyszczone. Wiele żwirowni i piaskowni posiada złoża, które pełne są elementów organicznych, pozostałości po lasach, cząstek węgla, czy zwykłych iłów, co powoduje problemy z otrzymaniem perfekcyjnie czystego towaru. O ile dla tradycyjnych aplikacji niedostatecznie wyczyszczony towar jest rozwiązaniem akceptowalnym, o tyle dla niektórych firm, jakiekolwiek zanieczyszczenie uniemożliwia użycie produktu w dalszym procesie technologicznym. Dlatego też często specjalistyczne firmy muszą sprowadzać produkt z odległego miejsca, co jest bardzo kosztowne (transport), choć potencjalnie dobre złoże może znajdować się w ich najbliższym otoczeniu.

Klasyfikator. Przy standardowej technologii, żwirownie i piaskownie borykające się z organiką, dużym zapyleniem czy iłami, są skazane na niepowodzenie. Powszechna technologia przy wytrącaniu pyłów i części organiki gubi jednocześnie znaczną część drobnych cząsteczek (0,1mm-0,5mm), co czasem może stanowić nawet 20–30% złoża! Jednocześnie większa organika i tak przedostaje się do towaru, co eliminuje go w oczach najbardziej wymagających klientów. Odpad zawierający dużą ilość dobrego towaru miesza się natomiast w odstojnikach razem z organiką i pyłami, przez co nie nadaje się on do sprzedaży i jest jedynie uciążliwym problemem, który w szybkim tempie zapycha odstojniki. Częste opróżnianie odstojników bywa natomiast bardzo uciążliwe i bardzo kosztowne.

CDE posiada w swojej ofercie specjalistyczne klasyfikatory, które są w stanie kompletnie wyczyścić złoże, nie tracąc przy tym cennego towaru. Technologia klasyfikacji wznoszącej połączona z precyzyjnymi hydrocyklonami CDE powoduje, że rozbita przez cyklon organika do postaci małych cząsteczek jest z łatwością usuwana przez klasyfikator. Uzyskiwany towar jest czysty, suchy (10–14% wody), pozbawiony organiki i posiadający cenne frakcje drobne, które nie uciekają już do odstojników, gdzie trafia jedynie rzeczywisty odpad: pyły, iły, organika, itp. Technologia ta umożliwia również produkcję specjalistycznych frakcji drobnych o dowolnej wielkości, np.: produkt 0,1mm–0,4mm, 0,2mm–0,5mm, 0,2mm–0,4mm. Istnieje możliwość podłączenia całej instalacji do układu zamkniętego obiegu wody CDE, dzięki czemu zakład może pracować przy znikomym jej zużyciu, w miejscach, w których do tej pory było to niemożliwe.

 

Gwarancja jakości, opłacalność zakupu. CDE na podstawie przeprowadzonych analiz ze złoża klienta i na specjalne jego życzenie, jest w stanie zagwarantować w kontrakcie wynik końcowy dla poszczególnych produktów i spełnienie restrykcyjnych norm, dzięki czemu klient nie kupuje przysłowiowego kota w worku. Średnio instalacja zwraca się w przeciągu 1–3–5 sezonów (w zależności od złoża, wielkości produkcji, lokalnych odbiorców, ilości organiki w złożu, itp.). Nasze rozwiązanie pozwala realnie zwiększyć ilość towaru, jaka jest możliwa do uzyskania z danego złoża, co jest jednoznaczne ze zwiększeniem przychodów przedsiębiorstwa. Technologia CDE jest na tyle wydajna, że istnieje możliwość przepłukania również towaru bezpośrednio z odstojników, który obecnie traktowany jest jako odpad. Wysoka efektywność hydrocyklonu połączona z precyzją klasyfikatora sprawia, że poprzez eliminacje znacznych strat produkcyjnych dochodzi równocześnie do obniżenia kosztów przedsiębiorstwa. Obecnie w setkach zakładów dobry towar trafia do stawu lub na odstojniki i powoduje szybkie zapychanie, co zmusza zakłady do zaprzestania procesu produkcyjnego i do częstego wywożenia odpadu. Dzięki CDE ilość produkowanego odpadu jest istotnie mniejsza, przez co odstojniki zapychają się znacznie rzadziej. Pozwala to zmniejszyć koszty wydobywcze odpadu, zwiększyć realną miesięczną wydajność zakładu, oraz ograniczyć koszty utraconych korzyści związane z koniecznością wyłączenia zakładu (niewyprodukowany towar, utrata klientów, niezarobione pieniądze).

 

Materiał jest brudny, ale brakuje wody? Dla CDE to nie problem! CDE to nie tylko technologia umożliwiająca czyszczenie towaru, klasyfikację piachu (produkcja frakcji formierskich) czy wytrącanie wszelkiego rodzaju zabrudzenia ze złoża, ale również bardzo efektywne systemy obiegu zamkniętego wody. Dzięki wykorzystaniu zagęszczaczy szlamu CDE jest w stanie przekształcić dowolny zakład w nowoczesną linię z odzyskiwaniem wody. Dla bardziej wymagających klientów posiadamy w swojej ofercie również prasy filtracyjne, umożliwiające produkcję odpadu w postaci stałej, co umożliwia łatwe magazynowanie i transport.

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: