Młyny prętowe firmy Metso
Grupując w sobie firmy działające wcześniej pod nazwami: Svedala, Koppers, Allis Chalmers, Boliden Allis, Marcy, KVS, Metso posiada ponad stu letnie tradycje w zakresie mielenia.
Dysponując szeroką gamą typu młynów takich jak: autogeniczne / pólautogeniczne, bębnowe kulowe, pionowe, stożkowe, wibracyjne, rolkowe w swojej ofercie posiadamy również młyny bębnowe prętowe. Młyny prętowe przeznaczone są do mielenia frakcji grubszych i w wielu układach technologicznych pełnią funkcję wstępnego mielenia poprzedzając proces rozdrabniania w młynach kulowych. Jako medium mielące wykorzystuje się pręty, które wypełniając młyn w ok. 35% ułożone są równolegle do siebie na długości bębna. Młyny prętowe stosowane są do mielenia różnego rodzaju materiałów, takich jak rudy metali, kamień wapienny, węgiel, koks oraz wielu innych materiałów zarówno w mieleniu na mokro jak i na sucho.
Opis procesu mielenia
W momencie, kiedy młyn obracany jest bez nadawy pręty znajdują się w równoległym położeniu w stosunku do siebie na całej długości. Podając nadawę obciążamy pręty w miejscu zasypu. Powoduje to powstanie wielu szczelin w kształcie klinów rozchodzących się w kierunku wysypu.
Spadające i obracające się pręty zwiększają siłę rozdrabniania oddziaływując przede wszystkim na grubsze frakcje. Zdolność mielenia frakcji drobnych jest znacznie mniejsza. Przestrzenie pomiędzy masą prętów są o połowę mniejsze w porównaniu z przestrzeniami pomiędzy kulami w młynach kulowych. Oznacza to, że w procesie mielenia powstaje mniej drobnych frakcji niż w młynach kulowych.
Wykładziny młynów
Jako wykładziny w młynach prętowych stosuje się wykładziny staliwne chromo-molibdenowe lub manganowe. Ponieważ wykładziny narażone są na działanie udarów do każdego zastosowania dobiera się odpowiedni kształt tak aby ograniczyć zużycie wykładzin do minimum. Poniżej przedstawione są przykładowe kształty wykładzin.
Wyładunek młynów
W zależność od zastosowania stosuje się wyładunek poprzez czop wylotowy bądź poprzez wyładunek obwodowy usytuowany na końcu bębna młyna bądź centralnie w układzie załadunku obustronnego.
Oferujemy również inne urządzenia dla branży przeróbki rud oraz innych surowców mineralnych do takich procesów jak:
– kruszenie i przesiewanie,
– suszenie, chłodzeni i podgrzewanie materiałów sypkich,
– zagęszczanie i filtracja,
– separacja magnetyczna, flotacja,
– pompy szlamowe,
– systemy transportu ciągłego,
– wykładziny trudnościeralne