Wydrukuj tę stronę

MTU – agregaty prądotwórcze i silniki do napędu agregatów

artykuł elektro info

Silniki wysokoprężne służące do napędu maszyn i urządzeń znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu od bardzo dawna. Coraz częściej jednak wokół nas pojawiają się nowoczesne i innowacyjne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i komfort.

W artykule, który ukazał się na łamach specjalistycznego miesięcznika Elektro Info przedstawiono historię firm MTU Friedrichshafen GmbH oraz MTU Onsite Energy GmbH, a także portfolio produktowe tych marek. MTU coraz częściej spotykane jest w polskich firmach, szpitalach i budynkach użyteczności publicznej. Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości zasilania w energię elektryczną.

MTU, czyli Motoren und Turbinen Union Friedrichshafen GmbH, jest wiodącym, światowym producentem silników wysokoprężnych, systemów napędowych dla przemysłu, systemów automatyki morskiej oraz agregatów prądotwórczych, którego historia sięga ponad 100 lat. Od tego czasu konstruktorzy i inżynierowie MTU pracują nad pionierskimi aplikacjami silników spalinowych – sercem wielu maszyn, bez których niemożliwy byłby rozwój cywilizacji i bez których nie wyobrażamy sobie życia codziennego. Historia MTU rozpoczęła się  2 lipca 1900 roku od przelotu pierwszego na świecie, skonstruowanego przez Ferdinanda von Zeppelina, sterowca wyposażonego w silniki konstrukcji Gottlieba Daimlera, których instalację osobiście nadzorował Wilhelm Maybach. Przez wiele lat firma skupiona była –  i nadal jest – na rozwijaniu technologii silników wysokoprężnych. Te doświadczenia doprowadziły firmę MTU na wiodącą pozycję wśród producentów w aplikacjach lądowych i morskich.

mtu genset baumaW historii firmy MTU pojawiały się najważniejsze marki związane z produkcją silników do napędów pojazdów i maszyn, m.in. Mercedes, Daimler, MAN i Rolls Royce. Po wielu burzliwych zmianach powstała silna grupa skupiona wokół firmy MTU z czytelną i stabilną strukturą własnościową. Siedziba firmy od ponad 100 lat zlokalizowana jest na południu Niemiec, w położonym nad Jeziorem Bodeńskim mieście Friedrichshafen. MTU Friedrichshafen GmbH wchodzi w skład grupy Tognum AG, w której równymi udziałowcami są firmy Daimler i Rolls Royce. W grupie znalazła się również firma MTU Onsite Energy, która oferuje systemy zasilania. W portfolio produktowym MTU Onsite Energy znalazły się silniki wysokoprężne oraz agregaty prądotwórcze w szerokim zakresie mocy zapewniającym zasilanie w każdej aplikacji. Wszystkie silniki oraz podzespoły agregatów prądotwórczych MTU Onsite Energy produkowane są w fabrykach zlokalizowanych na terenie Niemiec. Gwarantuje to ciągłość dostaw, elastyczne terminy realizacji oraz wysoką jakość produktów. Wiodącą pozycję silników MTU determinują trzy kluczowe rozwiązania: turbodoładowanie, bezpośredni wtrysk paliwa Common Rail oraz elektroniczne sterowanie. Autorskie rozwiązania pozwalają firmie na konstruowanie produktów wyróżniających się na tle konkurencji. Konsekwentny nacisk na rozwój w kategoriach turbodoładowania oraz wtrysku paliwa umożliwia optymalizowanie wydajności silników, poziomu emisji spalin oraz zużycia paliwa. Systemy elektroniczne stosowane w rozwiązaniach MTU pozwalają stale monitorować ich pracę, również w największych instalacjach. W najbardziej nas interesującym segmencie agregatów prądotwórczych oraz silników do napędów agregatów, MTU zajmuje bardzo silną pozycję. Jest to konsekwencją bogatego asortymentu produktów, nowoczesnej oferty oraz najwyższej jakości oferowanych rozwiązań. Silniki MTU przeznaczone do zabudowy w agregatach prądotwórczych z dużym powodzeniem wykorzystywane są przez wiodących, niezależnych producentów agregatów, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wynika to z wysokiej jakości oferowanych produktów, niezawodności oraz stosowania nowoczesnych rozwiązań zwiększających efektywność oraz poprawiających ekonomię pracy agregatów.

 

Artykuł w miesięczniku Info Elektro